Profilaktyka dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego u terapeutów. Ocena i terapia według koncepcji Kinetic Control. Mity czy fakty poparte dowodami?

Profilaktyka dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego u terapeutów. Ocena i terapia według koncepcji Kinetic Control. Mity czy fakty poparte dowodami?

Opublikowano admin

Fizjoterapeuci należą do grupy zawodowej, która narażona jest na pracę w wymuszonej pozycji zarówno w statyce, jak i dynamice. Jednakże świadomość fizjoterapeuty oraz charakter jego pracy pozwalają wygospodarować czas na poprawę i reedukację błędów ruchowych, jakie popełnia w trakcie pracy z pacjentem. Powstałe błędy ruchowe nie muszą dawać symptomów natychmiast, ale stanowią poważne zagrożenie na przyszłość – przede wszystkim dla zdrowego kręgosłupa terapeuty. (Sahrmann 1993, Comeford 2012).

 

Profilaktyka dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego u terapeutów.Najwięcej danych w literaturze dotyczących występowania bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wśród zawodów związanych z ochroną zdrowia dotyczy pielęgniarek. W tej grupie zawodowej problem bólu kręgosłupa lędźwiowego jest powszechny. Z badań wynika, że zwiększa się on wraz z wydłużaniem się stażu pracy i jest również powiązany z brakiem uprawiania sportu [3, 11, 13].

Natomiast niewiele jest danych epidemiologicznych dotyczących problemów bólowych i zmian degeneracyjnych w kręgosłupie lędźwiowym u fizjoterapeutów, a te, które są, dowodzą, że jest to zjawisko powszechne w tej grupie zawodowej [10]….

Kiedy człowiek jest zmęczony albo nie zwraca uwagi na prawidłowe wzorce, często przyjmuje złą sylwetkę, bo „tak mu wygodniej”, zgodnie z zasadą, że ciało porusza się po linii najmniejszego oporu [16]. To powtarzanie błędów w czasie pracy z czasem staje się zwyczajowym nieprawidłowym wzorcem, a centralny system nerwowy (CSN) wykorzystuje go jako jedyną strategię do utrzymania pozycji.

Relacja pozycji terapeuty z testami funkcjonalnymi

1. Zgięcie odcinka piersiowego (w pozycji siedzącej) – dysocjacja zgięcia
2. Wyprost odcinka piersiowego (w pozycji siedzącej) – dysocjacja wyprostu
3. Zgięcie do przodu w staniu – dysocjacja zgięcia
4. Pochylenie do przodu w pozycji siedzącej – dysocjacja zgięcia
5. Ocena elastyczności mięśni wielostawowych (mięśni kulszowo-goleniowych)

 Aby pobrać artykuł w formacie PDF – zostaw swój adres e-mail.

[email-download download_id=”1569″ contact_form_id=”1685″]